Dzisiaj jest:
ul. Pocztowa 1-3, 63- 600 Kępno, infolinia: 62 78 23 238
Polish English French German Russian

AKTUALNOŚCI PSSE KĘPNO

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kępnie Informuje, iż na Facebooku

Głównego Inspektoratu Sanitarnego opublikowano konkurs promujący aktywność fizyczną podczas wakacji spędzanych wspólnie z rodziną.

https://www.facebook.com/GISgovpl

Konkurs będzie trwał do 7.09.2020 r.

5 najbardziej kreatywnych i ciekawych sposobów przedstawienia aktywnego wypoczynku z rodziną zostanie nagrodzonych.

Poniżej link do postu na Facebooku: https://bit.ly/2FJAOMG

 

koronawirus4

 

Akcja Starostwa Powiatowego w Kępnie: „KTO NIE NOSI TEN ROZNOSI”-  plakat 1, plakat 2, plakat 3

Koronawirus – pytania i odpowiedzi: https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2020 03 27 120239
 
koronawirus jak zapobiegaćzasady kwarantanny 2
                     

Loading...

Miesiące letnie sprzyjają częstszemu korzystaniu z form wypoczynku na świeżym powietrzu w parkach i lasach oraz noszeniu lżejszego ubioru, zwiększają równocześnie ryzyko pokąsania przez kleszcze mogące przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Głównym celem kampanii realizowanej przez Światową Organizację Zdrowia jest ochrona młodzieży przed manipulacjami branży tytoniowej oraz zapobieganie używaniu tytoniu i nikotyny.

Obecnie systematycznemu spadkowi liczby osób palących tradycyjne papierosy towarzyszy wzrost popularności e-papierosów, szczególnie wśród młodych ludzi, którzy sięgają po nie coraz częściej. Według badania CBOS dla Biura do Spraw Substancji Chemicznych pt.:„Konsumpcja nikotyny, raport z badań ilościowych” przeprowadzonego w 2019 roku, od 2011 roku 6-krotnie wzrosła liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa. 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie inhaluje elektroniczne papierosy, a 60% co najmniej raz ich próbowało. Ponad połowa badanych (54,8%) uważała, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy. Używanie e-papierosów jest traktowane przez młodzież jako mniej ryzykowne. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie, co papierosy tradycyjne. Niski koszt, smak liquidów oraz przekonanie, że e-palenie pozwala na ograniczenie tradycyjnego palenia i jest od niego mniej szkodliwe – to główne motywy wskazywane przez użytkowników e-papierosów jako skłaniające do wyboru tej formy konsumpcji nikotynowej.

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje metody, po jakie sięgają branże tytoniowe manipulując młodzieżą:

w wyrobach tytoniowych i nikotynowych stosują smaki atrakcyjne dla młodzieży, takich jak wiśnia, guma balonowa i wata cukrowa,

• stosują atrakcyjne wzory produktów, np. w kształcie pendrive lub cukierków, które są również łatwe do noszenia,

• promują produkty jako „zmniejszające szkody” lub „czystsze” alternatywy dla tradycyjnych papierosów przy braku obiektywnej wiedzy naukowej potwierdzającej te twierdzenia,

• sponsorują gwiazdy / influencerów i konkursy w celu promocji wyrobów tytoniowych i nikotyny (np. influencerów na Instagramie),

• w punktach sprzedaży uczęszczanych przez dzieci stosują marketing produktów np. eksponują je w pobliżu słodyczy, przekąsek lub napojów,

• wynagradzają sprzedawców za eksponowanie produktów w miejscach odwiedzanych przez młodych ludzi, a także dostarczają materiały marketingowe i gabloty sprzedawcom detalicznym,

• kierują sprzedaż papierosów i innych wyrobów tytoniowych do punktów w pobliżu szkół,

• stosują pośredni marketing wyrobów tytoniowych w filmach, programach telewizyjnych i programach streamingowych online.

Warto pamiętać, że od dnia 20 maja 2020 roku wycofano ze sprzedaży w Polsce papierosy mentolowe, smakowe oraz „klikane”. Nowe przepisy są skutkiem implementacji przepisów Parlamentu Europejskiego z 19 maja 2020 roku (dokument 2014/40/UE), który stoi na stanowisku, że papierosy powinny mieć smak tylko i wyłącznie tytoniu. Ponadto zmiany te mają na celu zniechęcać do sięgania po papierosy wszystkich palaczy, a szczególnie młodych ludzi. Papierosy mentolowe sprawiały wrażenie, że są mniej szkodliwe dla zdrowia, tymczasem najnowsze badania wskazują, że szybciej uzależniają, a sam mentol ułatwia wnikanie substancji rakotwórczych do organizmu człowieka. Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych nie obejmuje e-papierosów, a także podgrzewaczy tytoniu.

 

Zabiegi z zastosowaniem środka chemicznego MOSPILAN 20 SP w dawce 0,4 kg/ha planuje się przeprowadzić w terminie od 6 do 31 maja br. w dwóch kom-pleksach leśnych zlokalizowanych w miejscowościach Darnowiec, Żurawiniec, Sadogóra, Smardze, Feliksów, Justynka, Marianka Mroczeńska, Piotrówka, Zgorzelec, Drożki, Nowa Wieś, Buczek Mały, Buczek Wielki i Stogniewice – pole zabiegowe nr 1 (powierzchnia 4140,85 ha) oraz Dziadowa Kłoda, Ślizów i Miechów – pole zabiegowe nr 2 (powierzchnia 917,88 ha).

Loading...

Czytaj więcej...

Nadleśnictwo Syców informuje o planowanych zabiegach ograniczania liczebności chrabąszcza majowego z zastosowaniem środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego (samolotu). Zabiegi z zastosowaniem środka chemicznego MOSPILAN 20 SP w dawce 0,4 kg/ha planuje się przeprowadzić w terminie od 6 do 31 maja br. w kompleksach leśnych zlokalizowanych w miejscowościach : Dziadowa Kłoda, Ślizów i Miechów – w polu zabiegowym nr 2 o powierzchnia 917,88 ha (załączona mapka).

Loading...

Czytaj więcej...

Informuję, że z powodu epidemii koronawirusa IV edycja konkursu "Szkoła wolna od używek" zostaje odwołana. Zamknięte szkoły oraz konieczność ograniczania kontaktów międzyludzkich, uniemożliwiają realizację zadania konkursowego, jakim jest nagranie oraz montowanie filmu.

Mając na uwadze dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiologiczną związaną z zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2 i podjętymi w tym celu licznymi działaniami zapobiegającymi jego rozprzestrzenianiu informuję , że realizacja konkursu „Palić, nie palic – oto jest pytanie?” dla uczniów klas V szkół podstawowych zostaje zawieszona.

Dnia 20 lutego 2020r. odbyło się szkolenie dla przedszkolnych koordynatorów pilotażowej edycji programu edukacyjnego dla dzieci w wieku 5-6 lat - „Skąd się biorą produkty ekologiczne”.

produkty ekologiczne

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Kępnie przystąpiła do realizacji pilotażowej edycji programu pt.: ”Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Jest to nowy, ogólnopolski program edukacyjny opracowany przez GIS wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Grupa, do której został skierowany to dzieci uczęszczające do przedszkoli w wieku 5-6 lat.

Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

Podczas szkolenia omówiono cele i założenia programu oraz scenariusz zajęć. Przekazano materiały niezbędne do realizacji programu – broszury dla dzieci. Do programu przystąpiły 2 przedszkola z Kępna.

Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów dzieci, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych. Dlatego też nagrane zostały dwa webinaria #po1profilaktyka z udziałem eksperta Pana Mateusza Puchowskiego odpowiednio dla rodziców – „Jak prowadzić dziecko ku zdrowiu?” oraz nauczycieli/opiekunów – „Jak skutecznie prowadzić edukacje zdrowotną?”.

 
Linki do filmów z webinariami #po1profilaktyka:

Informacje o programie dostępne są na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/kategoria/oswiata/edukacja/programy-edukacyjne/

W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

  1. zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność 
    i problemy z oddychaniem to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

  1. nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

      a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

      b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

  1. miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

jak skutecznie myc rece

(Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO), Warszawa, 24.02.2020 r.

Powiatowa Stacja Sanitarno –Epidemiologiczna w Kępnie zaprasza uczniów klas V szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie. Zadanie konkursowe polegać będzie na samodzielne napisanie apelu do rówieśników pod hasłem „Palić, nie palić – oto jest pytanie?” na temat szkodliwości używania e-papierosów.

pdf REGULAMIN KONKURSU

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu. Instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się poniżej.

jak skutecznie myc rece

ZASADY POSTĘPOWANIA

https://gis.gov.pl/aktualnosci/zasady-postepowania-z-osobami-podejrzanymi-o-zakazenie-nowym-koronawirusem-2019-ncov/

https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-dla-podrozujacych-nr-9-29-stycznia-2020-r-opracowano-na-podstawie-danych-ecdc-oraz-who/

 MAPA ZAKAŻENIA ONLINE

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html?fbclid=IwAR0oKIKJlc-zeNZGFBVEN0-O-58daoCDaKicXwC10cjFWgCZqTPgavseTfI#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

 APEL PREZESA NACZELNEJ IZBY LEKARSKIEJ ORAZ GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DO ŚRODOWISKA MEDYCZNEGO

https://gis.gov.pl/aktualnosci/apel-prezesa-naczelnej-izby-lekarskiej-oraz-glownego-inspektora-sanitarnego-do-srodowiska-medycznego/

Z dniem 1 stycznia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru formularza powiadomienia o produktach wprowadzanych po raz pierwszy do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, rejestru produktów objętych powiadomieniem oraz wykazu krajowych jednostek naukowych właściwych do wydawania opinii (Dz.U. 2019 poz. 2499).

    • Zmiany w rejestrze produktów objętych obowiązkiem powiadamiania

      https://gis.gov.pl/aktualnosci/zmiany-w-rejestrze-produktow-objetych-obowiazkiem-powiadamiania/

    • 4 lutego GIS wdroży nowy elektroniczny system powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu środków spożywczych

      https://gis.gov.pl/aktualnosci/4-lutego-gis-wdrozy-nowy-elektroniczny-system-powiadamiania-o-wprowadzeniu-do-obrotu-srodkow-spozywczych/

 

UWAGA! W związku z koniecznością migracji danych ze starego systemu obsługi powiadomień planowane jest wyłączenie Elektronicznego Systemu Powiadamiania w dniu 30.01.2020 około godziny 15:00. W okresie 30.01.2020-03.02.2020 przewidywana jest przerwa techniczna w działaniu rejestru oraz systemu

banner internet 1150x235 px

22 listopada rozpoczyna się
Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV
a wraz z nim działania edukacyjno-informacyjne
Krajowego Centrum ds. AIDS.
Udział w nich weźmie aktor Maciej Musiał,
a myślą przewodnią jest zachęcanie Polaków
do testowania się w kierunku zakażenia HIV.

1 275 to liczba zakażeń wykrytych w 2018 r. w Polsce. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju 1 tysiąc. Od wdrożenia badań, czyli od połowy lat 80. do 30 kwietnia 2019 r. wykryto 24 303 zakażenia HIV, AIDS zdiagnozowano u 3 692 osób i odnotowano 1 418 zgonów. Codziennie w Polsce średnio 3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

W związku z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia, - 21.11.2019r. w Starostwie Powiatowym w Kępnie dla pracowników i interesantów Urzędu został utworzony punkt informacyjny przy którym czynni palacze tytoniu mogli skorzystać z badania smokerlyzerem czyli pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu.Stoisko wyposażone było w ulotki i gadżety (torby z nadrukiem, długopisy)

CZYTAJ WIĘCEJ

Od ponad 30 lat, w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku święto przypada 21 listopada. Wydarzenie ma na celu uświadomienie, jak poważnym problemem – nie tylko zdrowotnym, ale również ekonomicznym i społecznym jest palenie tytoniu, a także zachęcenie do podjęcia próby zaprzestania palenia. Z tej okazji w dniu 21.11.2019r. w godzinach od 10 – 12 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kępnie przy ul. Kościuszki 5. zostanie utworzone stoisko informacyjne. Pracownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kępnie weźmie udział w tej akcji.

CZYTAJ CAŁOŚĆ