Dzisiaj jest:
ul. Pocztowa 1-3, 63- 600 Kępno
Polish English French German Russian

AKTUALNOŚCI PSSE KĘPNO

W tym roku Święto Nieodległości ma dla nas mieszkańców powiatu kępińskiego szczególny wydźwięk bowiem w 2020 roku obchodzimy stulecie powrotu Ziemi Kępińskiej w granice odradzającego się Państwa Polskiego.

Święto Niepodległości ma jeszcze jeden ważny w tym roku wymiar. Z uwagi na trwającą od kilku miesięcy pandemię nie dane jest nam wspólnie świętować.

Nie będzie orkiestry dętej, przejścia pocztów sztandarowych i delegacji pod pomnik na kępińskim rynku. Zabraknie innych wydarzeń, które każdego roku podkreślały ideę tego święta.

Tym razem przyjdzie nam świętować na dystans, w zaciszu własnego domu.

Stąd nasz apel uczcijmy Święto Niepodległości bezpiecznie.

Pamiętajmy o wywieszeniu flagi, niech będzie ona tego dnia symbolem naszej solidarności i jedności.

Jeśli nie możemy się spotkać to zadzwońmy do bliskich nam osób, porozmawiajmy.

Jeśli mamy taką możliwość i potrzebę niesienia pomocy warto zapoznać się z ideą Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

W dobie pandemii wszelka aktywność społeczna przeniosła się do Internetu, Powiat Kępiński również wykorzystuje te narzędzia. 11 listopada o godzinie od godziny 11.00 transmitować będziemy Mszę Świętą w intencji Ojczyzny.

Internet to również możliwość włączenia się do ogólnopolskich akcji choćby takich jak „Niepodległa do hymnu”.

Zachęcamy do kontaktu, 11 listopada za pośrednictwem mediów społecznościowych pokażcie jak świętujecie ten ważny w naszej historii dzień.

plakat 11 listopada 2020 1920x1080px gotowe oryginal

 

W dniu 3.11.2020r. w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kępnie spotkała się komisja konkursowa (pracownicy PSSE ) i dokonała oceny prac, które wpłynęły do tutejszej stacji.

Konkurs skierowany był do uczniów klas VI szkół podstawowych ( klasy V w roku szkolnym 2019/2020). Przedmiotem konkursu było napisanie apelu do rówieśników pod hasłem „Palić, nie palić – oto jest pytanie?” nt. używania e- papierosów.

Do PSSE w Kępnie dostarczono w wersji elektronicznej 2 prace .Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez PSSE w Kępnie.

I miejsce – Zuzanna Idzik – Zespół Szkół w Łęce Mroczeńskiej

II miejsce – Nikola Kaczmarek - Szkoła Podstawowa w Świbie

Praca która zajęła I miejsce została przesłana w wersji elektronicznej do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu na konkurs do etapu wojewódzkiego.

Dziękujemy uczestnikom oraz ich opiekunom za wzięcie udziału w konkursie. 

Kwarantanna osób oczekujących na wynik w dniu 29.10.2020 r. została rozwiązana, tzn. kwarantanna ta automatycznie ulega zakończeniu po uzyskaniu wyniku ujemnego.

Ściągnięcie kwarantanny kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 62 78 295 16

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pozyskiwać dane o osobach, które obywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. ZUS będzie udostępniał te informacje płatnikom składek. Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej.

Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych - wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych.

Obecnie do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych (gdy kwarantanna lub izolacja dotyczy dziecka), potrzebna jest decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wkrótce - zamiast decyzji - ZUS będzie samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji.

Po wejściu w życie odpowiednich zmian w przepisach, dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

Ważne!

Już teraz osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej. Pracownicy powinni jednak pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać na przykład telefonicznie lub mailowo.

I.

Jeżeli zachorowałeś na Covid 19 uzyskaj od lekarza rodzinnego zwolnienie lekarskie L-4, przebywaj w izolacji domowej, Twoi domownicy objęci są kwarantanną domową.

Osobom objętym kwarantanną zostanie wydana decyzja administracyjna (poczta nie dostarcza korespondencji do adresatów na kwarantannie – otrzymacie decyzję po jej zakończeniu).

Złóż oświadczenie u pracodawcy (telefonicznie lub e-mailowo) o tym, że przebywasz na kwarantannie.

Po odbyciu kwarantanny dostarcz otrzymaną decyzję o kwarantannie do pracodawcy (każdy domownik wg konieczności dostarcza kopię w/w decyzji).

II.

Jeśli jesteś rodzicem ucznia lub przedszkolaka który został objęty kwarantanną w związku z jego kontaktem z osobą zarażoną, również ty wraz z domownikami zostaniesz objęty kwarantanną na okres 10 dni liczonych od dnia następującego po dniu ostatniego kontaktu dziecka z chorym.

Przygotuj dane domowników (imiona, nazwiska, nr pesel, nr telefonów) i czekaj na kontakt telefoniczny z pracownikiem inspekcji. W razie dużej ilości takich spraw - bądź cierpliwy.

Złóż oświadczenie u pracodawcy (telefonicznie lub e-mailowo) o tym, że przebywasz na kwarantannie.

Zostanie wydana decyzja administracyjna o okresie kwarantanny (poczta nie dostarcza korespondencji do adresatów na kwarantannie – otrzymacie decyzję po jej zakończeniu).

Po odbyciu kwarantanny dostarcz otrzymaną decyzję o kwarantannie do pracodawcy (każdy domownik wg konieczności dostarcza kopię w/w decyzji).

Jeśli w okresie kwarantanny ktoś z domowników zaczyna mieć niepokojące objawy skontaktuj się z lekarzem prowadzącym w celu odbycia konsultacji. Lekarz zdecyduje o potrzebie wykonania testu.

koronawirus4

 

Akcja Starostwa Powiatowego w Kępnie: „KTO NIE NOSI TEN ROZNOSI”-  plakat 1, plakat 2, plakat 3

Koronawirus – pytania i odpowiedzi: https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2020 03 27 120239
 
koronawirus jak zapobiegaćzasady kwarantanny 2
                     

Powiatowa Stacja Sanitarno –Epidemiologiczna w Kępnie zaprasza młodzież szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w konkursie. Przedmiotem konkursu pod tytułem „Nie daj szansy AIDS” jest samodzielne przygotowanie plakatu na temat profilaktyki HIV/AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową.

pdf REGULAMIN

pdf ZAŁĄCZNIK NR 1 Zgoda opiekuna prawnego dziecka, które nie ukończyło 18 lat na udział w konkursie pt.: „Nie daj szansy AIDS”

pdf ZAŁĄCZNIK NR 2  Oświadczenie pełnoletniego uczestnika konkursu pt.: „Nie daj szansy AIDS”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kępnie Informuje, iż na Facebooku

Głównego Inspektoratu Sanitarnego opublikowano konkurs promujący aktywność fizyczną podczas wakacji spędzanych wspólnie z rodziną.

https://www.facebook.com/GISgovpl

Konkurs będzie trwał do 7.09.2020 r.

5 najbardziej kreatywnych i ciekawych sposobów przedstawienia aktywnego wypoczynku z rodziną zostanie nagrodzonych.

Poniżej link do postu na Facebooku: https://bit.ly/2FJAOMG

 

Loading...

Miesiące letnie sprzyjają częstszemu korzystaniu z form wypoczynku na świeżym powietrzu w parkach i lasach oraz noszeniu lżejszego ubioru, zwiększają równocześnie ryzyko pokąsania przez kleszcze mogące przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Głównym celem kampanii realizowanej przez Światową Organizację Zdrowia jest ochrona młodzieży przed manipulacjami branży tytoniowej oraz zapobieganie używaniu tytoniu i nikotyny.

Obecnie systematycznemu spadkowi liczby osób palących tradycyjne papierosy towarzyszy wzrost popularności e-papierosów, szczególnie wśród młodych ludzi, którzy sięgają po nie coraz częściej. Według badania CBOS dla Biura do Spraw Substancji Chemicznych pt.:„Konsumpcja nikotyny, raport z badań ilościowych” przeprowadzonego w 2019 roku, od 2011 roku 6-krotnie wzrosła liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa. 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie inhaluje elektroniczne papierosy, a 60% co najmniej raz ich próbowało. Ponad połowa badanych (54,8%) uważała, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy. Używanie e-papierosów jest traktowane przez młodzież jako mniej ryzykowne. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie, co papierosy tradycyjne. Niski koszt, smak liquidów oraz przekonanie, że e-palenie pozwala na ograniczenie tradycyjnego palenia i jest od niego mniej szkodliwe – to główne motywy wskazywane przez użytkowników e-papierosów jako skłaniające do wyboru tej formy konsumpcji nikotynowej.

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje metody, po jakie sięgają branże tytoniowe manipulując młodzieżą:

w wyrobach tytoniowych i nikotynowych stosują smaki atrakcyjne dla młodzieży, takich jak wiśnia, guma balonowa i wata cukrowa,

• stosują atrakcyjne wzory produktów, np. w kształcie pendrive lub cukierków, które są również łatwe do noszenia,

• promują produkty jako „zmniejszające szkody” lub „czystsze” alternatywy dla tradycyjnych papierosów przy braku obiektywnej wiedzy naukowej potwierdzającej te twierdzenia,

• sponsorują gwiazdy / influencerów i konkursy w celu promocji wyrobów tytoniowych i nikotyny (np. influencerów na Instagramie),

• w punktach sprzedaży uczęszczanych przez dzieci stosują marketing produktów np. eksponują je w pobliżu słodyczy, przekąsek lub napojów,

• wynagradzają sprzedawców za eksponowanie produktów w miejscach odwiedzanych przez młodych ludzi, a także dostarczają materiały marketingowe i gabloty sprzedawcom detalicznym,

• kierują sprzedaż papierosów i innych wyrobów tytoniowych do punktów w pobliżu szkół,

• stosują pośredni marketing wyrobów tytoniowych w filmach, programach telewizyjnych i programach streamingowych online.

Warto pamiętać, że od dnia 20 maja 2020 roku wycofano ze sprzedaży w Polsce papierosy mentolowe, smakowe oraz „klikane”. Nowe przepisy są skutkiem implementacji przepisów Parlamentu Europejskiego z 19 maja 2020 roku (dokument 2014/40/UE), który stoi na stanowisku, że papierosy powinny mieć smak tylko i wyłącznie tytoniu. Ponadto zmiany te mają na celu zniechęcać do sięgania po papierosy wszystkich palaczy, a szczególnie młodych ludzi. Papierosy mentolowe sprawiały wrażenie, że są mniej szkodliwe dla zdrowia, tymczasem najnowsze badania wskazują, że szybciej uzależniają, a sam mentol ułatwia wnikanie substancji rakotwórczych do organizmu człowieka. Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych nie obejmuje e-papierosów, a także podgrzewaczy tytoniu.

 

Zabiegi z zastosowaniem środka chemicznego MOSPILAN 20 SP w dawce 0,4 kg/ha planuje się przeprowadzić w terminie od 6 do 31 maja br. w dwóch kom-pleksach leśnych zlokalizowanych w miejscowościach Darnowiec, Żurawiniec, Sadogóra, Smardze, Feliksów, Justynka, Marianka Mroczeńska, Piotrówka, Zgorzelec, Drożki, Nowa Wieś, Buczek Mały, Buczek Wielki i Stogniewice – pole zabiegowe nr 1 (powierzchnia 4140,85 ha) oraz Dziadowa Kłoda, Ślizów i Miechów – pole zabiegowe nr 2 (powierzchnia 917,88 ha).

Loading...

Czytaj więcej...

Nadleśnictwo Syców informuje o planowanych zabiegach ograniczania liczebności chrabąszcza majowego z zastosowaniem środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego (samolotu). Zabiegi z zastosowaniem środka chemicznego MOSPILAN 20 SP w dawce 0,4 kg/ha planuje się przeprowadzić w terminie od 6 do 31 maja br. w kompleksach leśnych zlokalizowanych w miejscowościach : Dziadowa Kłoda, Ślizów i Miechów – w polu zabiegowym nr 2 o powierzchnia 917,88 ha (załączona mapka).

Loading...

Czytaj więcej...

Informuję, że z powodu epidemii koronawirusa IV edycja konkursu "Szkoła wolna od używek" zostaje odwołana. Zamknięte szkoły oraz konieczność ograniczania kontaktów międzyludzkich, uniemożliwiają realizację zadania konkursowego, jakim jest nagranie oraz montowanie filmu.

Mając na uwadze dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiologiczną związaną z zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2 i podjętymi w tym celu licznymi działaniami zapobiegającymi jego rozprzestrzenianiu informuję , że realizacja konkursu „Palić, nie palic – oto jest pytanie?” dla uczniów klas V szkół podstawowych zostaje zawieszona.

Dnia 20 lutego 2020r. odbyło się szkolenie dla przedszkolnych koordynatorów pilotażowej edycji programu edukacyjnego dla dzieci w wieku 5-6 lat - „Skąd się biorą produkty ekologiczne”.

produkty ekologiczne

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Kępnie przystąpiła do realizacji pilotażowej edycji programu pt.: ”Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Jest to nowy, ogólnopolski program edukacyjny opracowany przez GIS wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Grupa, do której został skierowany to dzieci uczęszczające do przedszkoli w wieku 5-6 lat.

Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

Podczas szkolenia omówiono cele i założenia programu oraz scenariusz zajęć. Przekazano materiały niezbędne do realizacji programu – broszury dla dzieci. Do programu przystąpiły 2 przedszkola z Kępna.

Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów dzieci, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych. Dlatego też nagrane zostały dwa webinaria #po1profilaktyka z udziałem eksperta Pana Mateusza Puchowskiego odpowiednio dla rodziców – „Jak prowadzić dziecko ku zdrowiu?” oraz nauczycieli/opiekunów – „Jak skutecznie prowadzić edukacje zdrowotną?”.

 
Linki do filmów z webinariami #po1profilaktyka:

Informacje o programie dostępne są na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/kategoria/oswiata/edukacja/programy-edukacyjne/

W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

  1. zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność 
    i problemy z oddychaniem to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

  1. nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

      a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

      b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

  1. miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

jak skutecznie myc rece

(Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO), Warszawa, 24.02.2020 r.

Powiatowa Stacja Sanitarno –Epidemiologiczna w Kępnie zaprasza uczniów klas V szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie. Zadanie konkursowe polegać będzie na samodzielne napisanie apelu do rówieśników pod hasłem „Palić, nie palić – oto jest pytanie?” na temat szkodliwości używania e-papierosów.

pdf REGULAMIN KONKURSU