Dzisiaj jest:
ul. Pocztowa 1-3, 63- 600 Kępno, infolinia: 62 78 23 238
Polish English French German Russian

AKTUALNOŚCI PSSE KĘPNO

Informuję, że z powodu epidemii koronawirusa IV edycja konkursu "Szkoła wolna od używek" zostaje odwołana. Zamknięte szkoły oraz konieczność ograniczania kontaktów międzyludzkich, uniemożliwiają realizację zadania konkursowego, jakim jest nagranie oraz montowanie filmu.

Mając na uwadze dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiologiczną związaną z zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2 i podjętymi w tym celu licznymi działaniami zapobiegającymi jego rozprzestrzenianiu informuję , że realizacja konkursu „Palić, nie palic – oto jest pytanie?” dla uczniów klas V szkół podstawowych zostaje zawieszona.

Dnia 20 lutego 2020r. odbyło się szkolenie dla przedszkolnych koordynatorów pilotażowej edycji programu edukacyjnego dla dzieci w wieku 5-6 lat - „Skąd się biorą produkty ekologiczne”.

produkty ekologiczne

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Kępnie przystąpiła do realizacji pilotażowej edycji programu pt.: ”Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Jest to nowy, ogólnopolski program edukacyjny opracowany przez GIS wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Grupa, do której został skierowany to dzieci uczęszczające do przedszkoli w wieku 5-6 lat.

Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

Podczas szkolenia omówiono cele i założenia programu oraz scenariusz zajęć. Przekazano materiały niezbędne do realizacji programu – broszury dla dzieci. Do programu przystąpiły 2 przedszkola z Kępna.

Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów dzieci, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych. Dlatego też nagrane zostały dwa webinaria #po1profilaktyka z udziałem eksperta Pana Mateusza Puchowskiego odpowiednio dla rodziców – „Jak prowadzić dziecko ku zdrowiu?” oraz nauczycieli/opiekunów – „Jak skutecznie prowadzić edukacje zdrowotną?”.

 
Linki do filmów z webinariami #po1profilaktyka:

Informacje o programie dostępne są na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/kategoria/oswiata/edukacja/programy-edukacyjne/

W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

  1. zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność 
    i problemy z oddychaniem to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

  1. nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

      a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

      b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

  1. miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

jak skutecznie myc rece

(Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO), Warszawa, 24.02.2020 r.

Powiatowa Stacja Sanitarno –Epidemiologiczna w Kępnie zaprasza uczniów klas V szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie. Zadanie konkursowe polegać będzie na samodzielne napisanie apelu do rówieśników pod hasłem „Palić, nie palić – oto jest pytanie?” na temat szkodliwości używania e-papierosów.

pdf REGULAMIN KONKURSU

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu. Instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się poniżej.

jak skutecznie myc rece

ZASADY POSTĘPOWANIA

https://gis.gov.pl/aktualnosci/zasady-postepowania-z-osobami-podejrzanymi-o-zakazenie-nowym-koronawirusem-2019-ncov/

https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-dla-podrozujacych-nr-9-29-stycznia-2020-r-opracowano-na-podstawie-danych-ecdc-oraz-who/

 MAPA ZAKAŻENIA ONLINE

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html?fbclid=IwAR0oKIKJlc-zeNZGFBVEN0-O-58daoCDaKicXwC10cjFWgCZqTPgavseTfI#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

 APEL PREZESA NACZELNEJ IZBY LEKARSKIEJ ORAZ GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DO ŚRODOWISKA MEDYCZNEGO

https://gis.gov.pl/aktualnosci/apel-prezesa-naczelnej-izby-lekarskiej-oraz-glownego-inspektora-sanitarnego-do-srodowiska-medycznego/

Z dniem 1 stycznia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru formularza powiadomienia o produktach wprowadzanych po raz pierwszy do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, rejestru produktów objętych powiadomieniem oraz wykazu krajowych jednostek naukowych właściwych do wydawania opinii (Dz.U. 2019 poz. 2499).

    • Zmiany w rejestrze produktów objętych obowiązkiem powiadamiania

      https://gis.gov.pl/aktualnosci/zmiany-w-rejestrze-produktow-objetych-obowiazkiem-powiadamiania/

    • 4 lutego GIS wdroży nowy elektroniczny system powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu środków spożywczych

      https://gis.gov.pl/aktualnosci/4-lutego-gis-wdrozy-nowy-elektroniczny-system-powiadamiania-o-wprowadzeniu-do-obrotu-srodkow-spozywczych/

 

UWAGA! W związku z koniecznością migracji danych ze starego systemu obsługi powiadomień planowane jest wyłączenie Elektronicznego Systemu Powiadamiania w dniu 30.01.2020 około godziny 15:00. W okresie 30.01.2020-03.02.2020 przewidywana jest przerwa techniczna w działaniu rejestru oraz systemu

banner internet 1150x235 px

22 listopada rozpoczyna się
Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV
a wraz z nim działania edukacyjno-informacyjne
Krajowego Centrum ds. AIDS.
Udział w nich weźmie aktor Maciej Musiał,
a myślą przewodnią jest zachęcanie Polaków
do testowania się w kierunku zakażenia HIV.

1 275 to liczba zakażeń wykrytych w 2018 r. w Polsce. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju 1 tysiąc. Od wdrożenia badań, czyli od połowy lat 80. do 30 kwietnia 2019 r. wykryto 24 303 zakażenia HIV, AIDS zdiagnozowano u 3 692 osób i odnotowano 1 418 zgonów. Codziennie w Polsce średnio 3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

W związku z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia, - 21.11.2019r. w Starostwie Powiatowym w Kępnie dla pracowników i interesantów Urzędu został utworzony punkt informacyjny przy którym czynni palacze tytoniu mogli skorzystać z badania smokerlyzerem czyli pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu.Stoisko wyposażone było w ulotki i gadżety (torby z nadrukiem, długopisy)

CZYTAJ WIĘCEJ

Od ponad 30 lat, w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku święto przypada 21 listopada. Wydarzenie ma na celu uświadomienie, jak poważnym problemem – nie tylko zdrowotnym, ale również ekonomicznym i społecznym jest palenie tytoniu, a także zachęcenie do podjęcia próby zaprzestania palenia. Z tej okazji w dniu 21.11.2019r. w godzinach od 10 – 12 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kępnie przy ul. Kościuszki 5. zostanie utworzone stoisko informacyjne. Pracownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kępnie weźmie udział w tej akcji.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kępnie w ramach współpracy z Państwowym Inspektorem Weterynarii w Kępnie poniżej udostępnia linki z materiałami informacyjno – promocyjnymi dotyczących kampanii ; „PRODUKT POLSKI – KUPUJ ŚWIADOMIE”, realizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Linki:

https://www.polskasmakuje.pl/produkt-polski/

https://www.polskasmakuje.pl/produkt-polski/pliki-do-pobrania/

https://www.polskasmakuje.pl/wp-content/uploads/2019/08/produkt_polski_zasady_korzystania_materialow_inf_prom.pdf

https://www.polskasmakuje.pl/wp-content/uploads/2019/08/Plakat_A3.pdf

Zapraszamy uczniów klas VI, VII i VIII szkół podstawowych do udziału w Konkursie wiedzy o zdrowym stylu życia organizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”.

Konkurs kierowany jest do szkół uczestniczących w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!”, jak i do tych,  które nie realizują Programu.

Szkoły zainteresowane udziałem w Konkursie powinny zarejestrować się na stronie www.konkurs.trzymajforme.pl (zakładka Rejestracja)  do dnia 20.12.2019r. Funkcjonalność Internetowego systemu konkursowego została opisana w załączniku nr 5 do regulaminu. Regulamin oraz informacje o konkursie dostępne są na powyższej stronie internetowej.

W tym roku służby sanitarne w Polsce obchodzą jubileusz 100-lecia uchwalenia ustawy sanitarnej oraz 65-lecia powstania Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która odgrywa zasadniczą rolę w realizacji polityki zdrowotnej państwa. Z tej okazji 26 września 2019r. odbyła się jubileuszowa uroczystość, podczas której zgromadzili się zarówno obecni jak i emerytowani pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kępnie. Uczestników powitała dyrektor tutejszej stacji – Wanda Lepka, która stanowisko państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Kępnie piastuje od 2008 roku. Podczas obchodów obecny był również starosta kępiński Robert Kieruzal, który złożył na ręce dyrektor stacji list gratulacyjny oraz bukiet kwiatów. Wręczono także resortowe odznaczenia „Zasłużony dla ochrony zdrowia” dwóm długoletnim pracownikom PSSE w Kępnie – Ewie Marszałek oraz Zenonowi Marszałkowi.

Spotkanie upłynęło w ciepłej i serdecznej atmosferze, wypełnione niekończącymi się rozmowami i wspomnieniami minionych lat.

zdjecie1

zdjecie2

Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowało materiał informacyjny dla kadry pedagogicznej szkół, rodziców i uczniów, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.

Loading...

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kępnie zaprasza młodzież szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w konkursie na wykonanie memu internetowego na temat profilaktyki HIV/AIDS i chorób przenoszonych drogą płciową. na zasadach określonych w regulaminie konkursu.

pdf  REGULAMIN

pdf  KARTA ZGŁOSZENIA

pdf  ZGODA PRZEDSTAWICIELA USTAWOWEGO NIEPEŁNOLETNIEGO UCZESTNIKA KONKURSU NA UDZIAŁ W KONKURSIE

pdf  OŚWIADCZENIE PEŁNOLETNIEGO UCZESTNIKA KONKURSU 

Projekt o tematyce „Ograniczanie zagrożeń zawodowych skutkujących schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego oraz układu ruchu wywołanymi wykonywaniem ręcznych prac transportowych” realizowany w ramach Wielkopolskiej Strategii Ograniczania Zagrożeń Zawodowych na lata 2013 – 2020.

pdf Sprawdź, czy twoja pozycja przy pracy jest prawidłowa

pdf Sprawdź, czy prawidłowo wykonujesz ręczne prace transportowe